קצין בטיחות בתעבורה

תפקידו של קצין הבטיחות בתעבורה

אחד מתפקידי המפתח בכל מערכת בעלת צי רכב  הוא קצין בטיחות בתעבורה, לפי החוק מרבית מבעלי העסקים מחוייבים בהעסקת קצין בטיחות תעבורתי. תפקיד קציני הבטיחות בתעבורה הוא להיות אחראים על כל נושא ציי הרכבים של חברות גדולות. תפקיד זה דורש היכרות מעמיקה עם עולם הרכב וכן ידע מעשי בכל הקשור לבטיחות הרכב. בחברות גדולות קצין הבטיחות התעבורתי הוא דמות מפתח ועובד כמעט מול כל בעלי התפקידים בחברה. למשימה זאת נדרשים אנשים בעלי אחריות בתעבורה , ארגון וסדר.

מה כוללת ההכשרה של קצין בטיחות בתעבורה?

כדי להתחיל לעבוד כקצין בטיחות בתעבורה, יש צורך ביותר מרק אהבה לרכבים. המקצוע הוא מקצוע מורכב אשר דורש ידע רב שניתן לרכוש רק במהלך הכשרה מסודרת. אנשים אשר נמשכים לעולם הרכב ורוצים לעבוד כקציני בטיחות בתעבורה נדרשים לעבור הכשרה בהיקף של +700 שעות במוסד לימודים מוכר. תוכנית הלימודים היא אחידה בין כל מוסדות הלימוד והיא מפוקחת על ידי משרד התעבורה. במהלך הקורס רוכשים התלמידים ידע רחב על רכבים ועל נהגים. כמו כן יש חלק נרחב בקורס שעוסק בבטיחות, על קציני הבטיחות להכיר את ניהול צי הרכב והנהג לעומק. קציני בטיחות בתעבורה אחראים בין היתר על נושא הבטיחות בחברות, ועליהם לדעת להעביר את התכנים לכל העובדים אשר באים איתם במגע.

תפקיד קצין הבטיחות הוא תפקיד עם אחריות רבה

קצין בטיחות בתעבורה הוא תפקיד אשר דורש אנשים טובים, מוכשרים וכמובן בעלי אהבה לעולם הרכב. קציני בטיחות בתעבורה אחראים על נושאים נרחבים בתחום הרכב וחובה להעסיק אותם בכל חברה לפי הנוהל המעוגן בחוק. קציני בטיחות הם דמויות חשובות בחברות השונות, הם אחראים על ניהולו השוטף של ציי הרכבים. הם והנהגים בחברה צריכים לשלוט בכל מה שקורה עם הרכבים, בין היתר:  תזמוני בדיקות שגרתיות, מתן מענה לתקלות, טיפול שוטף לרכב, העברת תכנים רלוונטים, וידוא עבודה לפי נהלי הבטיחות של החברה ועוד. קציני הבטיחות ברכב חייבים לפעול עפ"י תקנה 585.