קורס נאמני בטיחות

מפעלים, מתחמי תעשייה ואתרי בניה, מהווים סביבת עבודה בעלת סיכון מוגבר לתאונות עבודה. בשנת 2022 התרחשו בישראל מאות תאונות עבודה, במסגרתן נהרגו 72 עובדים ונפצעו מאות. מעבר לאובדן החיים ולפגיעה בגוף שיוצרות התאונות הללו, הן גם חושפות את המעסיק להשבתת עבודה, חקירות ואחריות פלילית במקרה של רשלנות, כמו גם תביעות נזיקין אימתניות. האינטרס במניעת תאונות עבודה הוא אינטרס משולב של מדינת ישראל, המעסיקים והעובדים כאחד.
תקנות הבטיחות בעבודה נועדו לסייע בידי המעסיק במניעת תאונות עבודה, על ידי מערך של הנחיות ותקנות מחייבות.

קידום המודעות לבטיחות בעבודה ופיקוח על קיום ההנחיות והתקנות על ידי העובדים, מחייב על פי חוק מינוי נאמן בטיחות ארגוני בכל מפעל או אתר עבודה המעסיק למעלה מ-25 עובדים. מלבד החובה החוקית ובשל חשיבות תפקידו של נאמן הבטיחות לארגון, מעסיקים רבים נוהגים למנות נאמן בטיחות, גם כאשר הם אינם מצוים תחת החובה החוקית. נאמן הבטיחות ימונה מקרב עובדי המפעל, יעבור הכשרה מתאימה במסגרת קורס נאמן בטיחות, וישמש בתפקיד זה בנוסף לתפקידו השוטף.

מטרות קורס נאמן בטיחות

קורס נאמני בטיחות הוא קורס מקצועי אשר מועבר על ידי מומחי בטיחות בעבודה בתחומים שונים, אשר הוסמכו על ידי משרד העבודה- מנהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית. מטרת הקורס היא להכשיר עובדים קיימים אשר מכירים את מאפייני העבודה והסיכונים במפעלים ובתעשיות השונות, למילוי תפקידם כנאמני בטיחות ארגוניים.

הקורס ישלב בין מערך תוכן וידע כללי, לתכנים אשר מותאמים אישית למאפייני העבודה בהתאם לתעשיה ולמעסיק.

תפקיד נאמן הבטיחות הארגוני יתמקד בשני ערוצים מרכזיים:

 • בקרת בטיחות בסביבת העבודה ובקרב העובדים
 • דיווח והתראה על ליקויי בטיחות אל מול ההנהלה/המעסיק או מי מטעמו.

תוכנית קורס נאמן בטיחות

תכני הלימוד בקורס יעסקו במגוון תחומים המצוים תחת הנחיות משרד העבודה לקורס זה, יחברו בין סיכונים כלליים לתעשייה לסיכונים פרטניים, ויעניקו בידי נאמן הבטיחות המיועד את הכלים לזהות ולאתר סיכונים, להתריע עליהם, לפעול אל מול עובדים בארגון ולשפר את רמת המודעות לבטיחות ואת הבטיחות הסביבתית והאישית בארגון.
בין תכני הלימוד:

 • מושגי יסוד בבטיחות בעבודה- היכרות עם מושגים שונים הנוגעים לזיהוי מפגעי בטיחות, גילוי והצפה שלהם. היכרות עם מודלים שונים, עקרונות ומבנים של תכניות בטיחות ותיק בטיחות המיושמים בארגונים שונים
 • חקיקה ותקנות- חוקי הבטיחות בעבודה והתקנות הרבות עוסקים בתרגום של מגוון הסיכונים להנחיות מובנות המיועדות להטמעה בשטח. קורס נאמני בטיחות יכלול היכרות עם החוק על התקנות הרבות, כלים למעקב ועדכנות מקצועית אחר עדכוני חקיקה וחידושים בתחום.
 • תפקיד נאמן הבטיחות וסמכויותיו. הקמת/השתלבות בוועדת בטיחות ארגונית, חובות הוועדה וסמכויותיה.
 • מתן עזרה ראשונה והתנהלות בעת אירוע תאונת עבודה.
 • בטיחות באש- סיכוני התלקחות, מערכות בטיחות ומיגון אש, שחרור עשן. שימוש בחומרים דליקים, מיגון אישי, היכרות עם נהלי דיווח, דרכי מילוט והתנהלות בעת אירועי אש בארגון.
 • חומרים מסוכנים- שימוש בחומרים מסוכנים, תקנות והנחיות שימוש, מיגון אישי.
 • גיהות מכונות- סיכוני שימוש במיכון כבד, הרשאות שימוש ותפעול, תקנות עבודה בצוותים, חובת שימוש בציוד מיגון.
 • גיהות תעסוקתית- סיכונים אישיים וארגונומיה, סיכוני עומס, כובד משקל, שיווי משקל ונפילות. כלים ותקנות להגנה על העובד מפני תאונות או מחלות מקצוע.
 • כלי עבודה ידניים וחשמליים- שימוש נכון בכלי עבודה והימנעות מסיכוני פגיעה ותאונות.
 • עבודה בגובה- סיכוני עבודה בגובה, חובת הכשרה, מודעות לסיכונים ושימוש בציוד הגבהה.
 • מיגון אישי- שימוש בציוד מיגון אישי: קסדות, רתמות, כפפות, נעלי עבודה, ביגוד ייחודי, הגנת פנים, עיניים ונשימה.
 • טפסים, דיווח ובירוקרטיה ארגונית.

נוסף לאלה, יוכל המעסיק להגדיר ולבקש מיקוד והרחבה בתחומי בטיחות נוספים בהתאם לסיכונים הקיימים והמאפיינים את עבודתו.

דרישות קבלה

קורס נאמני בטיחות הוא קורס המיועד לעובדים קיימים בארגון בלבד, בשל החשיבות של מינוי נאמן בטיחות אשר מכיר את הפעילות השוטפת ומאפייני עבודת השטח. חשוב למנות לתפקיד זה עובד בעל יכולות אישיות, יכולת ביטוי בכתב ובעל פה ונכונות לביצוע התפקיד.

אופן הלמידה ומשך הקורס

קורס נאמן בטיחות כולל 24 שעות לימוד, אשר מתפרסים על פני 3 מפגשים בני 8 שעות לימוד לכל מפגש, ונמשך שלושה שבועות (במתכונת לימוד של 1 יום לימוד בשבוע).

בתיאום והכשרה של מספר עובדים ניתן להזמין ולתאם לימודים בימי שישי או לימודי ערב.

הקורס הוא קורס עיוני, אשר מועבר בכיתת לימוד מאובזרת ובאמצעות עזרים דיגיטליים. בסיום הקורס יידרש נאמן הבטיחות המיועד לעמוד בהצלחה בבחינה עיונית במבנה שאלות אמריקאיות הנוגעות לחומר הלימוד.

עמידה בחובת הנוכחות ובמבחן ההסמכה יזכו את משתתפי הקורס בתעודת נאמן בטיחות בעבוד אשר מוכרת על ידי משרד העבודה- מנהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית.
תעודה זו היא תעודה מחייבת לממונים לתפקיד.

קורס נאמני בטיחות לחברי ועדת בטיחות

החוק מחייב את המעסיקים בתעשיות הייצור, הבנייה, החקלאות, המפעלים ותעשיות נוספות, בהקמת וועדת בטיחות ארגונית, בכל ארגון המונה מעל 25 עובדים. במקרה של מינוי נאמן בטיחות בארגון שאינו מחויב במינוי זה ובמינוי וועדת בטיחות, ניתן יהיה להציב ממונה בטיחות שעבר קורס נאמן בטיחות והוכשר לתפקיד, כמינוי יחיד.

במקרה של ארגון העומד בחבות החוק למינוי וועדת בטיחות, כלל חברי הוועדה יעברו קורס נאמני בטיחות. הכשרה זו מומלץ לקיים בתיאום ובהתאמה אישית. מבין חברי הוועדה ימונה נאמן בטיחות- שיהיה אחראי על קיום חובות הוועדה, ניהול המפגשים, דיווחים והדרכות וחובות הנאמן בחוק.

חברת משא בטוח, החברה המובילה בישראל להדרכות, הכשרות, ניהול הבטיחות ופתרונות בטיחות בעבודה לארגונים בכל סוגי התעשיות. חברת משא בטוח מעמידה לרשות המעסיקים הכשרות פרטניות וארגוניות בפריסה ארצית, בכיתות לימוד מאובזרות במספר מוקדים בארץ, או בבית הלקוח לבחירה.

למידע ופרטים צרו קשר

הדרכות נוספות

Call Now Buttonהתקשרו אלינו דילוג לתוכן