רישיון לטרקטור

רישיון טרקטור חקלאי או משא הוא רישיון מקצועי חשוב לעבודה בתעשיות חקלאיות ובניין. הרישיון משמש גם כרישיון חווייתי לפעילות נהיגת שטח וטיולים. כאשר הוא מספק את הרשות לנהיגה על גבי טרקטור חקלאי תעשייתי, טרקטור משא, טרקטורון, תומקאר, ריינג'ר, מיול וכלים דומים.

שלבים להוצאת רישיון טרקטור

תנאים ושלבים לתחילת לימוד נהיגה על טרקטור:

  1. מילוי פרטים בטופס ירוק – טופס ירוק הינו טופס לבקשה להוצאת רישיון. בעת מילוי הטופס עליכם לסמן דרגה 1. (דרגה 1 – רישיון לטרקטור), יש למלא את הטופס באתר משרד התחבורה אונליין כאן
  2. תחנת צילום – יש לגשת לתחנת צילום הקרובה אליכם עם תעודה מזהה (ת.ז או דרכון)
    לאיתור תחנת צילום לחצו כאן. אם טרם מלאו לך 16 שנים יהיה עליך להגיע בליווי אחד ההורים + ת.ז וספח.
  3. בדיקות רפואיות – יש לבצע בדיקת עיניים אצל רופא עיניים או אופטומטריסט מורשים מטעם משרד התחבורה והצהרה רפואית חתומה על ידי רופא המשפחה.
  4. הרשמה לקורס – נרשמים לקורס רישיון נהיגה על טרקטור.
  5. לימודים עיוניים – במסגרת הקורס תלמדו חלק עיוני ועם סיום החלק העיוני תוכלו לגשת לבחינת תיאורה במרכזי משרד הרישוי.
  6. לימודיים מעשיים – לאחר מעבר מבחן התיאוריה בהצלחה, תוכלו להמשיך לשלב הלימוד המעשי.
  7. טסט – בסיום לימודי השלב המעשי ייערך טסט במגרש בית הספר בו למדתם על ידי בוחן רשמי של משרד התחבורה.

מתי אפשר להוציא רישיון לטרקטור?

ניתן להתחיל ללמוד רישיון טרקטור כבר מגיל  15.5, אולם לבחינת הרישוי בפועל ניתן לגשת בגיל 16.

היכן ניתן ללמוד נהיגה על טרקטור?

טרקטור הוא כלי שטח ועל כן גם הלימודים המעשיים יתבצעו בתנאי שטח- מבוקרים ומפוקחים. בישראל מספר חברות מקצועיות בינהן משא בטוח המספקות לימודי נהיגה על כלים מקצועיים שונים, לרבות לימודי נהיגה על טרקטור. חברת משא בטוח היא חברה מקצועית. מובילה וותיקה בענף ומספקת קורסים רבים ומקיפים לרבות קורס רישיון טרקטור חקלאי, רישיון מלגזה, מכונות צמ"ה וקורסים רבים נוספים.

תהליך רישיון נהיגה על טרקטור הוא פשוט ליישום ומחירו שווה לכל נפש, ומומלץ לכל בעל עניין וצורך לעבור קורס כזה, ולא להסתכן בפליליים ובסיכון בטיחותי גם יחד. חברת משא בטוח מעמידה לרשות לקוחותיה בכלל התעשיות, לרבות תעשיות חקלאיות, קורסים מקצועיים מתקדמים, קורסים בתחומי הבטיחות בעבודה וקורסים לנהיגה על כלים שונים.
החברה מפעילה מוקדים ומתחמי למידה בפריסה ארצית, במספר סניפים:
+ כפר חסידים – בצפון הארץ, בקירוב לערים חיפה, נשר, ערי הקריות.
+ מושב צוריאל – סניף הגליל העליון, בסמיכות למעלות תרשיחא, כרמיאל, כפר ורדים.
+ קיבוץ דן – סניף באזור אצבע הגליל בלב יישוביי התנועה הקיבוצית והמתחמים החקלאיים הצפוניים.
+ כפר טרומן – סניף המרכז והשפלה, המצוי בתחומי המועצה האזורית מודיעין ובסמיכות לנמל התעופה בן גוריון, לערים רחובות, לוד, ראשון לציון, רמלה וערים רבות נוספות.

מה לומדים?

במסגרת השיעורים תלמדו מושגים חשובים בנהיגה:

הלימודים מתקיימים בכיתה מאובזרת, נוחה ונעימה ללמידה. באמצעות מצגות מולטימדיה המאפשרות שיקוף והעברה של החומר, ובקבוצות קטנות, תוך מתן דגש על ההבנה וההתקדמות האישית של כל תלמיד. הקורס יועבר על ידי מורה לנהיגה על טרקטור מורשה ומנוסה. עם סיום הלמידה התאורטית ייגשו התלמידים למבחן התיאוריה העיוני במשרדי רשות הרישוי המקומית. מעבר בהצלחה של בחינת התאוריה יאפשר המשכיות ומעבר לפרק הבא: פרק הלימוד המעשי.

קורסים קרובים

למידע פנו אלינו

למידה על כל כלי רכב מצריכה פיקוח וליווי, ויצירת תנאי למידה מבוקרים. לימוד נהיגה מעשי על טרקטור מתבצע במגרש לימוד סגור, בו מתנסים התלמידים בנהיגה בפועל, במתחם שהוכשר לדמות ולספק חוויה של תנאי שטח. במתחם מוצבות חביות ו/או חבלים לקביעת מסלולי נהיגה, משטח עפר/חול/חצץ ולא משטח סלול, מרחב מתאים, יצירת שיפועים לצורך עליות וירידות והתאמות נוספות. התלמידים נוהגים באופן מעשי ועצמאי על הטרקטור, בליווי מורה נהיגה המכוון, מדריך ומתקן, לרכישת מיומנות הנהיגה בפועל.

השיעורים מתמקדים ביציבה ושליטה בטרקטור, התנהלות בפניות ואתגרי מסלול, וכן בסדרה ייעודית של שיעורי טרקטור הכולל חיבור לעגלת משא, ושליטה בעגלה בנהיגה. עם סיום סדרת שיעורי הנהיגה על הטרקטור ומוכנות התלמיד, יוגש התלמיד לטסט- בחינה מעשית, אשר תתקיים במתחם הלימוד המעשי ועל גבי הטרקטור ששימש לצורך הלמידה,
על ידי בוחן חיצוני מטעם משרד הרישוי שיוזמן למקום.

ללימודי רישיון על טרקטור פונים רבים, המבקשים לאפשר לעצמם עבודה בחקלאות, כמו גם בילוי והנאה ברכישה של כלי רכב המיועדים לטיולים ופנאי דוגמת ריינג'רים וטרקטורונים. בין הפונים ללימודי נהיגה על טרקטור: צעירים, בני מושבים וקיבוצים, עובדים בתעשיית החקלאות, מעסיקים המבקשים להכשיר את עובדיהם ואף הורים המעניקים מתנה לילדיהם בגיל המתאים- כרישיון ראשון בסדרה

מי שלמד נהיגה על טרקטור ובסיום הלימודים התיאורטיים והמעשיים ניגש לבחינת רישוי דרגה 1 ועבר בהצלחה. 

למי שמחזיק ברישיון נהיגה מסוג B רשאי לנהוג גם על טרקטורון בלבד. על מנת לנהוג על טרקטור יש להוציא רישיון דרגה 1 בנוסף.

על פי פקודת התעבורה, נהג חדש על טרקטור פטור ממלווה. 

מכללת משא בטוח חרטה על דגלה

לא רק ללוות את התלמידים עד למעבר בהצלחה של בחינת הרישוי המעשית וקבלת רישיון טרקטור בפועל, אלא גם להעניק בידיהם כלים של ממש ליישום בתנאי שטח, במטרה להבטיח שימוש נכון בכלי העוצמתי, בבטיחות ובאחריות מלאה.

מורי הנהיגה המקצועיים במשא בטוח ילוו כל עובד, תלמיד ונער בדרכו אל הרישיון, תוך יצירת חוויית למידה ערכית וחווייתית גם יחד. חשוב לדעת: בתעשייה החקלאית נהוגה גישה שגויה של שימוש חופשי בכלי הרכב החקלאיים בשטח, מתוך חשיבה כי מדובר באזורים נטולי פיקוח משטרתי.

מלבד ההיבט הבטיחותי שבנהיגה ללא כלל הידע והכלים הנדרשים, נהיגה על טרקטור ללא רישיון היא עברה על החוק, ודינה עשוי להיות שלילת רישיון, קנס כספי ומאסר בפועל. העבירה הינה הן של הנוהג בטרקטור ללא רישיון טרקטור תקף ומתאים, והן של בעל הרכב-טרקטור שאפשר את המעשה.

לפרטים נוספים והרשמה מלאו את הפרטים

Call Now Buttonהתקשרו אלינו דילוג לתוכן