היתר מלגזההמלגזה היא כלי רכב המשמש את התעשייה והחקלאות , כלי שינוע מטענים והעברת משאות כבדים, בנוחות ובבטיחות.
המלגזה כלי רכב לכל דבר וענין, מחויבת ברישום ורישוי כחוק, ולצורך הפעלה ונהיגה בה נדרש היתר לנהיגת מלגזה הרשום ברישיון הנהיגה כפי שנקבע בחוק.
רישיון על מלגזה הוא בבחינת יתרון תעסוקתי לעובדים בתעשיות שונות דוגמת מפעלים וייצור, חקלאות, מתחמים לוגיסטיים ואחרים. עובד בעל רישיון מלגזה יספק מענה רחב יותר למעסיק, יגביר את היקף היעילות בעבודה ויצמצם סיכוני תאונות עבודה הכרוכים בהרמה ושינוע של משאות כבדים.

במקרים רבים המעסיקים אינם מסתפקים בעובדים שהגיעו עם רישיון למלגזה בזכות עבודה קודמת או יוזמה אישית, ומבקשים להעניק את הרישיון הרצוי לעובדיהם.

חברת משא בטוח מעמידה לרשות עסים, מפעלים וארגונים: קורס מלגזה המאפשר הוצאת רישיון מלגזה לכל עובד- ומעניק לו כלים להפעלת המלגזה בבטיחות מלאה וברישיון מטעם משרד הרישוי בישראל.

תנאים לקבלת היתר הפעלה למלגזה – ורישום ללימוד קורס מלגזה:

 • ניתן להוציא רישיון להפעלת מלגזה החל מגיל 18 בלבד.
 • אחזקה ברישיון לרכב פרטי מסוג 02 או ברישיון לטרקטור מסוג 01.
 • עמידה בדרישות קורס מלגזות המועבר על ידי מוסד מוכר ומורשה.
 • הנפקה והצגת טופס ירוק (רש"ל 18) מטעם משרד הרישוי (לא נדרשת בדיקה אופטומטריסטית).
 • מעבר בהצלחה של בחינה תאורטית.
 • עמידה בהצלחה של בחינה מעשית- נהיגה בשטח.

קורס להפעלת וקבלת רישיון – משא בטוח

חברת משא בטוח מעמידה לרשות לקוחותיה מספר מועדים מדי שנה, ללימודי ורכישת רישיון מלגזה. הקורסים פועלים בפריסה ארצית, מצפון ועד דרום, ומיועדים לעובדים ולמעסיקים, לעצמאים, ואף לעובדים המעוניינים לרכוש את הכלים ואת ההסמכה האמורה באופן עצמאי.

קיימים קורסים שונים הנותנים מענה לסוגים שונים של מלגזות, כאשר כל קורס מספק רישיון מלגזה ייעודי:

 • היתר 129- היתר זה מאפשר נהיגה במלגזה עד 20 טון. לבעלי רישיון נהיגה דרגה B (רכב פרטי ) או טרקטור.
 • היתר 130- היתר זה מאפשר נהיגת מלגזה בכל כושר הרמה לבעלי רישיון נהיגה דרגה C1 ומעלה (מקנה רישיון נהיגה ברכב מנועי מסחרי וברכב עבודה שמשקלו הכולל המותר על פי רישיונו עולה על 3500 ק"ג אך אינו עולה על 12,000 ק"ג- מוגדר גם כרישיון למשאית)
 • המלגזה הטלסקופית- בעלי רישיון נהיגה למלגזה מטעם חברת משא בטוח, רשאים לנהוג ולהפעיל גם מלגזה טלסקופית, כלי רכב מורכב כמעין מנוף המחייב הדרכה מקצועית בדגש על ייחודיות הכלי.

אופן הלימוד, היקף הלמידה וההכשרה לקבלת רישיון מלגזה

קורס מלגזה והפעלתה מבית משא בטוח מתבצע בבית ספר למלגזות- סביבת לימוד ייחודית מותאמת ובטוחה, ללימודים תאורטיים ומעשיים גם יחד, ולהפעלת מלגזה בשטח פתוח, מבוקר, תחת פיקוח והדרכה.

משך הקורס: שני ימי לימוד.

יום למידה תאורטית- יתמקד בהיכרות עם סוגים שונים של מלגזות, מכניקה של המלגזות, תפעול ותחזוקה, הנחיות ותקנות בטיחות.

יום למידה מעשי- יום הלמידה המעשי יכלול נהיגה ויישום בשטח, העמסה והורדה, נגישות והתמודדות עם מצבים שונים שעשויים לקרות בעת נהיגה במלגזה בעבודה בפועל. יום זה יכלול תרגול מקיף בהעמסה ובפריקת מטענים, במצבים משתנים של גובה, עומס ותנאי נגישות. ביום המעשי יזכה התלמיד גם להיכרות מקיפה עם המלגזה הטלסקופית והפעלתה.

פירוט תכני הלימוד
 • דרישות החוק
  • יסודות הפיזיקה
  •  הכרת סוגי מלגזות
  •  בטיחות בהפעלת מלגזה (כולל מלגזה טלסקופית)
  • טיפול ואחזקה
חלק מעשי: נמשך לפחות 5 שעות לימוד אקדמאיות במגרש המלגזות

במסגרת הקורס המעשי נלמדים הנושאים הבאים
•  אחזקה נכונה
•  נסיעה בטוחה עם ובלי מטען
•  הסתכלות נכונה בפניות ובנסיעה לאחור
• העמסה בגובה
• בטיחות בחנייה
•  שימוש נכון בטבלת עומסים
•  הסמכת מפעילי מלגזה טלסקופית.

חשיבות רבה קיימת ללימוד הפרק העיוני והמעשי, להכרת החוק והנחיות תפעול בטיחותי של המלגזות השונות.

עם סיום קורס מלגזה יקבל התלמיד רישיון למלגזה אשר יופיע ברישיון הנהיגה שלו, ויוכל לשמש אותו בכל מתחם עבודה  מותר לאחזקה ולהפעלת מלגזות.

הלימודים מתבצעים על פי תכנית ובפיקוח משרד הרישוי והתחבורה ומוכרים על ידו.

אופי העבודה עם מלגזה

המלגזה כלי שינוע העמסה ופריקת מטענים שונים ומגוונים.
סוגים שונים של מלגזות קיימות בשוק ויש להתאים את המלגזה לצרכים הנדרשים אם בתעשייה , בחקלאות או בכל מקום בה נדרשת.הפעלת מלגזה מאופיינת באזורים ושטחים צפופים כאשר סביב פועלים משתמשי דרך אחרים כמו: הולכי רגל , כלי רכב שונים ובשל כך קיימים מוקדי סיכון רבים למפעיל ולסובבים אותו.

חשובה במיוחד הכשרה מעשית אשר מדמה את הסיטואציות הללו, ומאפשרת לעובד ללמוד, לקבל כלים ולשלוט במלגזה, במגוון סיטואציות מאתגרות.

מלבד הנהיגה במלגזה אחראי בעל הרישיון והמפעיל שלה על העמסת המלגזה, הידוק וחיבור של המטען בבטיחות וביציבות, שינוע והעברה ופריקת הציוד מן המלגזה. הנחיות עבודה ברורות, הוראות הנוגעות להעמסה בבטחה, ליציבות המטען, קשירה ויציבות הן בבינת הנחיות בטיחות מחייבות ומכריעות, ועל מקום העבודה לספק לעובד את כלל הידע והתנאים לעבודה בבטיחות, בכל השלבי של הפעלת המלגזה.

ריענון לבעלי רישיון מלגזה

על פי חוק, כל המחזיק ברישיון מלגזה, נדרש לעבור הדרכת ריענון מלגזה מדי שנה. הריענון יכלול מעבר על חוקי עבודה ותקנות בטיחות, התייחסות לחידושים בתחום: תקנות חדשות שנקבעו, ציוד חדשני, ניתוח ולמידה של תאונות עבר של עובדים עם מלגזה, לרבות הסקת מסקנות ולמידה רחבה של פעולות מנע והנחיות בטיחות.

הריענון יעניק לעובד בעל הרישיון לעבודה עם מלגזה, הארכה בת שנה אחת לרישיון, לצורך המשך עבודה בבטיחות.

אי ביצוע הריענון תביא לאי חידוש של רישיון המלגזה אשר ברשות העובד.

עובד אשר אינו עובד בפועל על מלגזה אינו מחויב בחידוש הרישיון בפועל, אולם מומלץ הן למעסיקים והן לעובדים לשמר את היכולות והכלים המצויים בידם, ולהעניק הדרכת ריענון לבעלי רישיון למלגזה לכל עובד בעל רישיון מדי שנה.

עובד אשר זכה לקבל רישיון נהיגה והפעלה של מלגזה, במסגרת מקום עבודתו, ועזב את מקום העבודה האמור, יוכל לגשת ולבצע את הריענון באופן עצמאי, בחברת משא בטוח, בכל אחת מכיתות הלימוד וההכשרות המפורסמות על ידם. ריענון זה מומלץ לשימור הכישורים והכלים האישיים, וכיתרון יחסי לעובד בקורות החיים, ובניסיון להתקבל אל מקומות העבודה הבאים.

חברת משא בטוח מעמידה לרשות מעסיקים בכלל התעשיות בישראל מגוון קורסים והכשרות לעובדים, בניהן:

הדרכת נהגים

הדרכת נהיגת קיץ

הדרכת נהיגת חורף

קורס לקבלת רישיון על מלגזות מכל הסוגים

הכשרת ריענון שנתית על גבי מלגזה

קורס למכונה ניידת צמ"ה

קורס לקבלת רישיון נהיגה על טרקטור

קורס עבודה בגובה

קורס שימוש בציוד בטיחות בעבודה

הכשרות למדריכי ומפקחי בטיחות בעבודה

הצבת ממונה בטיחות חיצוני בארגונים ובמפעלים

בדיקות בטיחות שוטפות ושנתיות

חברת משא בטוח מעמידה לרשות לקוחותיה הרבים מאגר ידע עצום, ניסיון רב שנים ותודעת שירות יוצאת דופן, מסייעת בטיפול בשורש כל אתגר ובעיה, בהגברת מודעות, בניית תכניות בטיחות בעבודה ורתימה מוחלטת של עובדי הארגון לנושא, במטרה להגן על חיי אדם.

לפרטים נוספים, מידע ורישום לקורס מפעילי מלגזה

Call Now Buttonהתקשרו אלינו